31/10  חברת סמסונג תשיק דיסק קשיח בן כלאיים
30/5  אינטל ישראל חנכה מרכז חדשנות IT בפתח תקווה
14/5  Apple מציגה קו חדש של מחשבי G5
31/3  הכינוס השנתי הלאומי ל-IT: צמצום הפער הדיגיטלי בניהול
31/3  שירות הורדות וידאו לנגנים ניידים מבית מיקרוסופט
31/3  עליות שכר של 15-25% בשוק ההיי-טק בשנה האחרונה
31/3  טושיבה מכריזה על סוללת Lithium-ion הנטענת בתוך דקה
25/3  Sandisk מכריזה על ה-Cruzer Profile
25/3  The matrix Online - המשך הטרילוגיה
25/3  Sapphire מציעה Bundle בהתאמה אישית
נגן MP3
MURO MR-100 256MBהחנות הזוכה:
נעה מחשבים

מחיר מיוחד למכרז השבוע:
970 ש"ח
מכרז השבוע מס' 31 - מה תעדיפו לרכוש ?
מארז מחשב + ספק
מחשב כף יד
רמקולים
כונן USB Flash
סט מוצרי Modding


הצג תוצאות :: סקרים נוספים
Version 2.02

חפש בחדשות:

קטגוריה:

מספר תוצאות:
    

שיתוף קבצים ברשת האינטרנט


  נכתב ע"י: אבירן מורדו
בתאריך: 22/01/2003
(כמעט) כל מה שרצית לדעת על תוכנות שיתוף קבצים באינטרנט ולא העזת לשאול.


  

מדומני שמעטים הגולשים שלא הזדמן להם להתקל בשמות KaZaA או Napster (ז"ל), שמותיהן של שתיים מקבוצת תכניות הולכת וגדלה שבאופן בסיסי משמשות לאותה התכלית: שיתוף קבצים בין משתמשים. להבדיל משרתי הרשת הסטנדרטיים שמאפשרים הורדת קבצים שבמאגרים פרטיים שלהם, תכניות שיתוף הקבצים השונות מנצלות את העובדה שמאות אלפי הקבצים השוכנים בכונניהם של המחשבים הפרטיים שמחוברים לרשת האינטרנט, עשויים להוות את מאגר הקבצים האולטימטיבי. Napster, חלוצת הדרך, הסתפקה אמנם בשיתוף קבצי מוזיקה בלבד, אך מכאן ועד לשיתוף כל קובץ אפשרי הדרך היתה קצרה. Napster בחרה להתעסק בגחל לוהט במיוחד - שיתוף קבצי אודיו, ולפיכך שבקה חיים תוך תקופה קצרה למדי עקב פסיקת בית המשפט לחובתה בתביעה שהוגשה נגדה בשם בעלות זכויות ההפצה בגין היותה כלי המסייע להפרתם, אולם, אם לשפוט על פי ההיצע הנוכחי המגוון של תכניות מקבילות והפופולריות הגואה שלהן, מקומה בספרי ההיסטוריה כתכנית שפתחה ערוץ תקשורת חדש, מובטח.קצת היסטוריה


בעידן של טרם האינטרנט הדרך המקובלת, עבור המשתמש המזדמן, להעביר קובץ בין שני מחשבים היתה ע"י תקשורת ישירה ביניהם באמצעות מודם אנלוגי. חסרונה העיקרי, בהשוואה למקובל כיום, הוא שצורת עבודה זו הוגבלה לעבודה מול מחשב אחד או רשת מחשבים אחת בו זמנית. אם נוסיף על זה את רחבי הפס המזעריים שאפשרה הטכנולוגיה של אותם הימים, את האמינות המפוקפקת של מערכות התקשורת של אז ואת נדירותם היחסית של מחשבים שהיו מצוידים בכל התקני הקצה הדרושים, יצא שפשוט ובטוח יותר היה לשלוח דיסקט בדואר מאשר להעבירו בתקשורת מחשבים. עם התפתחות הטכנולוגיה והתגברות מהירות המודמים (9600, 14400) החלו צצות המערכות שנקראו Bulletin Board System) BBS) שבמקורן שימשו כלוחות מודעות אלקטרוניים שאיפשרו למספר משתמשים רב יחסית להתחבר אליהן, לעיין בלוחות, לפרסם בהם, ונכון, גם להעלות אליהן ולהוריד מהן קבצים. מערכות ה-BBS עדיין לא פסו מן העולם אולם כניסתה של רשת האינטרנט ועמה שרתי ה-HTTP ו-FTP החזקים שמסוגלים לטפל במספר רב של משתמשים ולספק מגוון שירותים גדול בהרבה, שלא להזכיר שדי בהתחברות בודדה אחת כדי לפתוח בפני המשתמש את אפשרות הגישה לאינספור מערכות, כל אלה, דחקו, עבור הרוב המוחלט של המשתמשים, את מערכות ה-BBS לקרן זוית.

מאי 1999 הוא כנראה התאריך שמציין את אבן הדרך הבאה באבולוציה של הורדת קבצים מן הרשת. זהו החודש בו הופיעה Napster לראשונה ברשת ופתחה את עידן שיתוף הקבצים שבשלב זה, כאמור, הצטמצם לשיתוף קבצי מוזיקה בלבד. לא עוד עיסקה חד-צדדית בין שרת עתיר שטח אחסנה למשתמש תאב הורדות, מעתה זה יותר נוסח שמור לי ואשמור לך. מאחורי Napster עמד שון פנינג בן ה-18, נפל השנה הראשונה במגמת מדעי המחשב, שהשכיל לראות את הפוטנציאל הגלום בעובדת התחברותם של מליוני המחשבים הפרטיים, על כונניהם הקשיחים והקבצים שבהם, אל הרשת. כל שהיה חסר הוא תשתית שתאפשר למשתמשים לשתף מידע ולהחליף ביניהם קבצים, אותה סיפק שון בדמות תכנית חלונאית ידידותית למשתמש, שהפכה את ענין חיפוש הקבצים וחשוב מזה מציאתם והורדתם, עבור הציבור העצום של משתמשי חלונות, ענין של מה בכך. הטכנולוגיה עליה התבססה Napster נקראת תקשורת ישירה בין מחשבים (P2P) ופה ניתן לזקוף לזכותו של שון רק את ניעור הנפטלין מטכנולוגיה שכבר היתה קיימת וזוכה כעת ליישום נרחב בצורות שונות ברשתות ה-P2P העכשוויות. נוסף על כך שפותחת ערוצי תקשורת ישירים בין המשתמשים, על כל המשתמע מכך, לטכנולוגיית ה-P2P שני מוצרי לוואי שעל ערכו החיובי של הראשון, והוא פיזור עומס התעבורה על פני תת-רשתות רבות בניגוד למספר מצומצם יחסית של שרתים מרכזיים, אין כמעט עוררין, על השני - העומס הרב יחסית המתנקז אל ספקיות שרות האינטרנט (ISPs) השונות, כבר נשמעו פה ושם טענות ומענות מצידן, כשחלקן, על פי השמועה, אף נקטו צעדים להגבלת רוחב הפס המוקצה עבור סוג התעבורה הזה. במאמר מוסגר נאמר - שאם נניח שלפחות עבור חלק מן המשתמשים השימוש בתכניות אלה היווה את המניע העיקרי למעבר לחבור רשת מהיר, יש פה מן הפרדוקס שראוי לספקיות השירות שיתנו את דעתן עליו.
ביולי 2001 פסק בית המשפט שהשימוש ב-Napster מהווה סיוע להפרת חוק הגנת זכויות יוצרים ולפיכך עליה לחדול מפעילות, פסיקה שיותר מכל דבר אחר סימנה למפתחי הטכנולוגיה שעל כל המעונין לשרוד בתחום להפעיל יתר תחכום בעתיד.
  


[powered by b2.]נושא: השמה ודרושים
פורום: Gadgets 22/05/20 14:22
ע"י amitlw88

נושא: לגנד אמיו Legend Mu
פורום: משחקים 22/05/20 14:15
ע"י tr3zno

נושא: הייטק ועבודה
פורום: מערכות הפעלה 01/05/20 05:39
ע"י amitlw88

נושא: שיווק וקידום ברשת
פורום: אינטרנט ורשתות 25/04/20 13:04
ע"י ronisagiv80

נושא: דיו למדפסות
פורום: ציוד היקפי 22/04/20 20:57
ע"י amitlw88

נושא: עיצוב לוגו
פורום: גרפיקה ועיצוב 22/04/20 20:18
ע"י amitlw88

נושא: זכאות לקאנביס
פורום: תגובות 18/04/20 00:01
ע"י amitlw88

נושא: בניה בוורדפרס
פורום: תיכנות 14/04/20 06:02
ע"י amitlw88

נושא: Re: קורס קידום
פורום: טכנולוגיה כללית 02/04/20 19:50
ע"י Adirom-tech

נושא: הייטק
פורום: אבטחת מידע 28/03/20 05:19
ע"י amitlw88


כעת מחוברים 32 משתמשים: 0 רשומים, 32 אורחים
חברים מחוברים: אין

משתמש:
סיסמה:
זכור אותי:
הרשמה שכחתי את הסיסמה
TheWiz:0.004608 sec