31/10  חברת סמסונג תשיק דיסק קשיח בן כלאיים
30/5  אינטל ישראל חנכה מרכז חדשנות IT בפתח תקווה
14/5  Apple מציגה קו חדש של מחשבי G5
31/3  הכינוס השנתי הלאומי ל-IT: צמצום הפער הדיגיטלי בניהול
31/3  שירות הורדות וידאו לנגנים ניידים מבית מיקרוסופט
31/3  עליות שכר של 15-25% בשוק ההיי-טק בשנה האחרונה
31/3  טושיבה מכריזה על סוללת Lithium-ion הנטענת בתוך דקה
25/3  Sandisk מכריזה על ה-Cruzer Profile
25/3  The matrix Online - המשך הטרילוגיה
25/3  Sapphire מציעה Bundle בהתאמה אישית
נגן MP3
MURO MR-100 256MBהחנות הזוכה:
נעה מחשבים

מחיר מיוחד למכרז השבוע:
970 ש"ח
מכרז השבוע מס' 31 - מה תעדיפו לרכוש ?
מארז מחשב + ספק
מחשב כף יד
רמקולים
כונן USB Flash
סט מוצרי Modding


הצג תוצאות :: סקרים נוספים
Version 2.02

חפש בחדשות:

קטגוריה:

מספר תוצאות:
    

ישיבה מול מחשב


  נכתב ע"י: אורלי קליימן
בתאריך: 16/07/2002
כמה שעות בממוצע אתם מבלים מול המחשב שלכם? שעתיים? ארבע? שמונה (המקרים הקשים שבינינו)? כמה פעמים קמתם מהמחשב עם כאב ראש, צוואר תפוס, כאבים בפרקי הידיים או כאבי גב? לארגון נכון של סביבת העבודה שלכם מול המחשב נודעת חשיבות רבה. סביבת עבודה לא מותאמת יכולה לא רק לפגוע בהנאה שלכם מהמכונה הזו, אלא גם לגרום נזק פיזי ממושך וקבוע...


  

ישיבה מול מחשב: It's all fun and games till someone gets hurt

 

כמה שעות בממוצע אתם מבלים מול המחשב שלכם? שעתיים? ארבע? שמונה (המקרים הקשים שבינינו)? כמה פעמים קמתם מהמחשב עם כאב ראש, צוואר תפוס, כאבים בפרקי הידיים או כאבי גב? לארגון נכון של סביבת העבודה שלכם מול המחשב נודעת חשיבות רבה. סביבת עבודה לא מותאמת יכולה לא רק לפגוע בהנאה שלכם מהמכונה הזו, אלא גם לגרום נזק פיזי ממושך וקבוע. מי מאתנו לא מכיר את האזהרה המלבבת הזו שמגיעה על חלק מהמקלדות:

 

 

אלו מאתנו שטורחים והופכים את המקלדת על מנת לקרוא את האזהרה עצמה, נתקלים מייד בשורת תסמינים (סימפטומים) מעוררי חשש, שלא לדבר על כמה וכמה שמות לועזיים של הפרעות או תופעות שנשמעות כאילו בקרוב מאוד הלוקה בהן יסיים את הקריירה שלו (בעולם המחשבים, כמובן…).

 

מאמר זה יתחלק לשני חלקים: בחלק הראשון ייסקרו כל ההפרעות הנ"ל, כולל סימפטומים ודרכי טיפול. החלק השני עוסק במניעה ובארגון נכון של סביבת העבודה שלכם.

 

חלק ראשון: למה זה מגיע לי?

 

נזקי המחשב מתחלקים לשתי קבוצות- הפרעות פיזיות והפרעות נפשיות (אני לא צוחקת, יש כזה דבר). ההפרעות הפיזיות כוללות בעיקר: דלקת גידים (Tendonitis), תסמונת התעלה הקרפלית (CTS- Carpal Tunnel Syndrome), כאבי גב תחתון וצוואר, הפרעות מאמץ חוזר (RSD- Repetitive Stress Disorder) וכאבי עיניים. ההפרעות הנפשיות כוללות בעיקר הפרעות מהתחום הכפייתי- התמכרות לגלישה ברשת, לצ'אטים, לפורומים ולקניית חומרה חדשה (שוב, אני רצינית לחלוטין, יש כזה דבר, גם אם בעיני זה לא נחשב למחלה…).

 

דלקת גידים

לא מדובר כאן בזיהום של חיידק או ווירוס, כי אם בתגובה דלקתית טבעית של הגוף למאמץ יתר של גיד אחד או יותר. הגידים הם מעין מיתרים המחברים את העצם לשריר המזיז אותה (לדוגמה, באצבעות ובברכיים), כמודגם בתמונה הבאה:

 

 

כאשר הגידים באצבעות הידיים נמצאים בתנועה מונוטונית אחת, כמו למשל בזמן הקלדה, החיכוך המכאני שלהם על העצם מביא לתגובת הדלקת. דלקת גידים מתבטאת בעיקר בכאבים באצבעות (בהתאם לגיד המודלק), לעיתים יופיעו הכאבים בתנועה בלבד, ולעיתים יופיעו אפילו בזמן מנוחה. ייתכנו גם רגישויות  מקומית ונפיחות קלה. כיוון שבמירב המקרים, למרות הכאבים, אנו ממשיכים להקליד, הדלקת לא נרפאת ועלולה אף להחמיר.

 

איך מטפלים: הטיפול היעיל ביותר הוא מנוחה לגיד הפגוע. ההיפוכונדרים שבינינו מוזמנים גם לשים תחבושת אלסטית - דבר שלרוב אינו מעלה אך גם לא צפוי לגרום נזק נוסף. מה שכן, זה מרשים מאוד את הסובבים אתכם ויכול לפטור אתכם מעבודות הבית (בהנחה ואתם עושים אותן לפעמים).

מתי להיכנס לפאניקה: כאבים הממשיכים למרות מנוחה מוחלטת בדרך כלל לא מבשרים טובות. מומלץ לפנות לרופא.

 

תסמונת התעלה הקרפלית (CTS)

התעלה הקרפאלית (כף יד = Carpal) היא תעלה צרה בחיבור שבין האמה לכף היד. התעלה נוצרת על ידי 8 עצמות פרק כף היד ודרכה עוברים הגידים, הרצועות והעצב האמצעי (נקרא Median nerve) האחראים לתפקוד כף היד כולה:

 

 

כזכור, הפעלה מונוטונית של פרק כף היד גורמת לדלקת גידים. אחת מתופעות הלוואי של דלקת זו היא נפיחות פנימית של הגיד עצמו. כאשר הדלקת מתרחשת באזור מרוחק יותר של הגיד, כמו בשורש כף היד, התנפחות הגידים בתעלה הקרפאלית עצמה, גורמת ללחץ על העצב האמצעי וכתוצאה מכך לכאבים עזים (הרבה יותר מאלו של דלקת גידים "פשוטה"). תסמונת זו יכולה להיגרם ממגוון מצבים שונים, והיא אינה בהכרח "מחלה" של אנשי מחשבים. הסימפטומים האופייניים לתסמונת, פרט לכאב, כוללים גם תחושה של "הירדמות" באצבעות או בכף היד כולה, נפיחות, חולשה של האגודל וקושי לאחוז בחפצים (בתנועה של אגרוף כף היד או אחיזה בין אצבעות).

 

איך מטפלים: כמו בדלקת גידים, מנוחה, חבישת פרק היד הפגוע והרבה רחמים עצמיים בדרך כלל יעשו את העבודה. ייתכן והרופא ימליץ על נטילת כדורים להפחתת התהליך הדלקתי כמו למשל איבופן (למרבה הצער, זה לא כואב מספיק בשביל לקבל את "התותחים הכבדים"…). במקרים קיצוניים יהיה צורך בזריקות של סטרואידים לתוך פרק היד.

מתי להיכנס לפאניקה: CTS שלא מגיבה לטיפול (כלומר, המשך הכאבים, החולשה וכו' למרות הטיפול התרופתי), בדרך כלל מצריכה התערבות ניתוחית.

 

כאבי גב תחתון וכאבי צוואר

הנה נתון מדהים: ארבע מכל חמישה אנשים סבלו בזמן כלשהו בחייהם מכאבי גב. הפגע הרע הזה הוא בין הנפוצים ביותר בציבור בכלל ובקרב אנשי מחשבים בפרט. מצב זה נגרם בעיקר עקב ישיבה ממושכת.

עמוד השדרה בנוי חוליות, כאשר בין כל חוליה יש מעין "כרית" מלאה נוזל המשמשת כבולמת זעזועים. "כריות" אלו נקראות דיסקוסים, או בקיצור דיסק:

 

 

הישיבה, הסטטית המאופיינת על ידי שימוש ממושך במחשב, מפעילה לחץ ניכר הן על השרירים המחוברים לחוליות והן על הדיסקים (שלא לדבר על הדיסקים של המחשב…). הוסיפו לכך את העובדה שרובינו יושבים בתנוחה שאמא שלי מכנה "עקום כמו סימן שאלה", כאשר החלק העליון של הגב מכופף קדימה והכתפיים שמוטות, וקיבלתם מרשם בדוק לכאבי גב וצוואר.

 

איך מטפלים: תמיכה לגב בזמן ישיבה (למשל על ידי כרית), הימנעות מישיבה ממושכת (למשל, לעשות הפסקה של חמש- עשר דקות בכל שעה), ישיבה כאשר הגב זקוף והכתפיים לא שמוטות לפנים.

מתי להיכנס לפאניקה: כאבים ממושכים שלא חולפים לאחר מנוחה של יום או יומיים לרוב יצריכו התערבות רפואית, בצורת משככי כאבים (לא, עדיין לא "התותחים הכבדים") או פיזיותרפיה (דווקא כיף).

 

הפרעות מאמץ חוזר (RSD- Repetitive Stress Disorder)

RSD הוא שם כולל (ומעורפל) לקבוצה של סימפטומים הקשורים בעיקר לעבודה עם מקלדת ועכבר. המנגנון להפרעה דומה לזה של דלקת הגידים - פעולה החוזרת על עצמה פעם אחר פעם, לאורך מספר שעות. הפגיעה היא בעיקר בכפות הידיים, בידיים עצמן ובכתפיים. הסימפטומים כוללים: תחושת אי נוחות או "שריפה", תחושת קור או תחושה שהיד "נרדמת",  אובדן כוח או אובדן קואורדינציה ביד וכמובן כאבים.

 

איך מטפלים: כרגיל, מנוחה. גם עיסוי הידיים על מנת להמריץ את זרימת הדם, ובמקרים קיצוניים משככי כאבים.

מתי להיכנס לפאניקה: כאבים שלא חולפים לאחר מנוחה, כאבים ממושכים שמעירים מהשינה- מחייבים התייצבות מיידית אצל הרופא. אל תטעו- RSD היא החמורה מכל ההפרעות הקשורות למחשב וייתכן נזק קבוע למפרקי הידיים במידה ולא ניתן טיפול הולם.

 

כאבי עיניים

לכאבי העיניים שחלק מאתנו חווים לאחר ישיבה ממושכת מול המחשב (למשל, שלוש שעות מול פוטושופ או משחק של RTCW עם וודו 3) יש שם מפוצץ למדי: CVS- Computer Vision Syndrome. כשלושה רבעים מכלל משתמשי המחשבים סובלים מ-CVS, שהיא למעשה אוסף של בעיות עיניים וראיה. מבלי להיכנס יותר מדי למבנה העין (המורכב מאד), חשוב לדעת רק שזו בנויה משלוש שכבות: הראשונה מכונה לובן העין- היא קשה יחסית ומטרתה להגן על העין (זה, למעשה ה"לבן" של העין). השניה מכונה שכבת הדמית והיא מכילה כלי דם. השלישית מכונה רשתית והיא מכילה את תאי העצב המתרגמים את קרני האור לדחפים עצביים שהמוח הופך לתמונה:

 

 

בעיות עיניים נובעות ממספר גורמים. העיקריים שבהם הם: השתקפות ובהירות גבוהות מדי של מסך המחשב, דבר המאמץ את שרירי העין עקב הצורך לעשות את ההתאמה הנדרשת לאור הבהיר, גם עבודה ברזולוציות או קצבי רענון המקשים על קליטת התמונה (פחות מ-85hz) וריצוד של המסך עלולה לגרום לבעיות. אך בעיקרון, שורש הבעיה הוא אותו מנגנון הפועל בשאר ההפרעות - חזרה ממושכת על פעולה אחת ויחידה. כידוע, התמונה על מסך המחשב מורכבת מאלפי נקודות זעירות, דבר המקשה על העין לתפוס תמונה שלמה ומאלץ אותה לעשות פוקוס על התמונות בכל פעם מחדש. הסימפטומים של CVS כוללים יובש בעיניים, ראיה מטושטשת, עייפות העין, תחושת "שריפה" בעין, רגישות לאור וכאבי ראש.

 

איך מטפלים: חשוב מאוד, בזמן עבודה מול המחשב, למצמץ והרבה. כן, גם תוך נטילת הסיכון שתיראו כמו ילדים מפגרים. המצמוץ "מרטיב" את גלגל העין ומקל על העין לעשות פוקוס. כל שעה מומלץ לעשות הפסקה של כמה דקות על מנת להסתכל על אובייקטים מרוחקים בחדר (פוסטר של פוקימון) על מנת לשפר את הפוקוס. את התאורה כדאי לסדר כך שלא תשתקף במסך. כמו כן, לכוננן קצב רענון ורזולוציה מתאימה. אם יש לכם מסך גרוע - להחליפו בלי לחשוב פעמיים, בעיקר הצעירים שבינינו. העין האנושית מתפתחת עד גיל 19 ונזק שנגרם לה יכול להיות בלתי הפיך. ל"זקנים" יותר- אין מה לדאוג, למרות שהתופעה מציקה, לנו היא לא יכולה להזיק.

מתי להיכנס לפאניקה: אם על המסך שלכם רשום ...Sampo

 

התמכרות למחשב

נקודה כואבת, לא? בואו נתחיל בסקר קטן:

  •  האם אי פעם ניסית להפסיק לגלוש או להוריד את כמות שעות הגלישה ולא הצלחת?
  •  האם אי פעם שיקרת בנוגע לכמות הזמן שאתה מבלה מול המחשב או בנוגע לפעילויות בהן אתה  עוסק כשאתה גולש?
  •  האם אי פעם חברים או משפחה התלוננו שאתה מקדיש זמן למחשב על חשבונם?
  •  האם אי פעם ביצעת פעולות לא מוסריות בזמן שגלשת (לדוגמה, פריצה למחשבים אחרים, לשקר לאנשים בצ'אט וכו') בחסות האנונימיות שמעניק המחשב?
  • האם אתה חש תחושת חשיבות רבה מדי לגבי המחשב שלך ומגן על זכותך להשתמש בו כמה שתרצה למרות שזה בא על חשבון דברים אחרים?
  • האם אי פעם חשת תחושת סחרור (אופוריה) מלווה רגשות אשם בגלל שישבת יותר מדי זמן מול המחשב או בגלל פעולות לא מוסריות שביצעת בעזרתו?
  • האם אי פעם חשת מדוכא או כועס כי מישהו קיצר את זמן השהיה שלך מול המחשב או לחלוטין מנע ממך לשבת מולו?
  • האם אי פעם חשבת על המחשב שלך או על דברים שאתה עושה במחשב שלך בזמן שאתה עסוק בפעילות אחרת?
  • האם אי פעם השתמשת במחשב כשחשת רע או לא נעים לגבי משהו שקורה בחיים שלך וזאת על מנת לא לחשוב על מה שקרה?
  • האם אי פעם נקלעת לקשיים כספיים בגלל שבזבזת כסף רב על חומרה מיותרת למחשב על חשבון דברים אחרים?

 

אם ענית בחיוב על שאלה אחת לפחות: ייתכן שיש לך בעיה של התמכרות למחשב.

אם ענית בחיוב לשתי שאלות, קרוב לוודאי שיש לך בעיית התמכרות.

אם ענית בחיוב לשלוש שאלות או יותר, אתה מפגין דפוס התנהגות של מכור למחשב.

 

 

יש מישהו שיצא לא מכור? שלום, שמי אורלי ואני מכורה לפשושון… סליחה, למחשב שלי.

פסיכולוגים רבים סבורים, שהתמכרות למחשב נובעת בעיקר מכך שהמציאות הווירטואלית מושכת הרבה יותר מהמציאות האמיתית. בעולם הווירטואלי אתה יכול להיות מי שאתה רוצה ללא פגמים או חסרונות. אתה חופשי לחלוטין ממגבלות כמו גיל, דת, לאום או מין. אתה יכול להמר, "לטייל" ברחבי העולם, להכיר אנשים חדשים בלי לחשוש, לעשות סקס ווירטואלי (הסקס הכי בטיחותי שיש…) ואפילו לקטול אנשים בפורומים מבלי לחשוש שהם יביאו את כל השכונה בשביל לפרק אתכם במכות. אז מה הפלא שאנשים מעדיפים את המכונה הזו על פני העולם האמיתי? אפילו הטרור הווירטואלי (ווירוסים, התקפות DNS וכו') מפחיד פחות ממה שהולך בחוץ- ובחוץ אין לנו אנטי וירוס...

 

איך מטפלים: הטיפול הוא מורכב, בעיקר משום שקשה להגדיר מהוא הגבול בין שימוש נורמאלי במחשב לבין התמכרות. הטיפול כולל בעיקר קבוצות תמיכה והצבת גבולות ריאליסטיים על מנת לגבור על ההתמכרות, כמו לדוגמה, הפחתה הדרגתית של זמן השימוש במחשב ופיתוח תחביבים נוספים.

מתי להיכנס לפאניקה: אם אתם שומעים לעיתים קרובות תלונות שאתם מרוחקים מהמשפחה, אם אתם משקיעים פחות זמן מהרגיל בלימודים או בעבודה, אם אתם מעדיפים להישאר מול המחשב במקום לצאת מהבית עם חברים, אם אתם מבזבזים אלפי שקלים על חומרה שאין לכם צורך בה - כל הדברים האלו צריכים להדליק אצלכם נורות אדומות.  


[powered by b2.]נושא: סלולר
פורום: אפליקציות 03/12/19 07:09
ע"י amitlw88

נושא: בנייית אתרים
פורום: טכנולוגיות מחשבים 03/12/19 06:48
ע"י amitlw88

נושא: דרושים
פורום: טכנולוגיה כללית 01/12/19 23:16
ע"י amitlw88

נושא: פיתוח משחקים
פורום: משחקים 24/11/19 16:17
ע"י amitlw88

נושא: קידום ממומן
פורום: אינטרנט ורשתות 12/11/19 00:42
ע"י ronisagiv80

נושא: Re: קורס סייבר
פורום: מערכות הפעלה 07/10/19 10:59
ע"י DAN KAGAN

נושא: בניית אתר
פורום: אודיו וסאונד 02/10/19 11:17
ע"י amitlw88

נושא: שילוח
פורום: איחסון 02/10/19 03:49
ע"י amitlw88

נושא: שיווק דיגיטלי
פורום: תצוגה ותלת מימד 01/10/19 07:11
ע"י amitlw88

נושא: הדפסות על קנבס
פורום: גרפיקה ועיצוב 22/09/19 21:02
ע"י galplik80


כעת מחוברים 24 משתמשים: 0 רשומים, 24 אורחים
חברים מחוברים: אין

משתמש:
סיסמה:
זכור אותי:
הרשמה שכחתי את הסיסמה
TheWiz:0.003984 sec