תקנון הפורום
התקנון מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות אך מיועד כמובן לשני המינים.

מדור הפורומים של טכנו קיים על מנת לאפשר לחברי הקהילה לדון ולהחליף דעות בנושאים שונים. בדומה לנהוג בפורומים ייעודיים אחרים, נדרשים הכותבים בפורום להקפיד על מספר כללים שתכליתם להבטיח את אירגונו ועיצובו של המדור כך שישרת את המטרה שלשמה הקמנוהו, כמו גם לקיים תרבות דיון נאותה. משום שהנושא חשוב בעינינו, אם ברצונך לקחת חלק פעיל בדיונים, נא קרא בעיון את הדברים הבאים.
הנחיות כלליות
 1. Lurk & learn before you post - מנהג מקובל בקבוצות הדיון ברחבי ה-Cyberspace הוא לבלות שהות מה בצפייה מן הצד שתכליתה עמידה על טיבו של המקום ועל הלך הרוחות בו בטרם אתה לוקח בו חלק פעיל, שלא תתקיים בך המימרה: "חמור קופץ בראש", עשה זאת! זה ישתלם.


 2. מדור הפורומים מורכב ממספר פורומים שכל אחד מהם מוקדש לקטגוריית נושאים אחת מסוימת. בבואך להקים דיון חדש (הידוע גם בשמות ת'רד (thread) או אשכול), הקפד להקימו בפורום שיועד לו. לנוחותך "מודבקת" בראש כל פורום הודעה המפרטת במה עוסק פורום זה וכמה הנחיות ייחודיות לפורום, אם ישנן. אם אתה מתקשה להחליט לאיזו קטגוריה לשייך את הדיון התייעץ עם אחד מאחראי הפורומים (הידועים גם בשמות Moderators ומודים). אין להקים דיונים זהים בפורומים שונים בו-זמנית (a.k.a Cross-Posting).


 3. את התשובות לשאלות רבות, במיוחד לטריוויאליות שבהן, ניתן למצוא תוך שימוש באחד ממנועי החיפוש הרבים שברשת. www.google.com הוא אחד הטובים שבהם. כדאי לנסות אותם לפני שאתה פונה לעזרת חברי הקהילה.


 4. מידע בנושא תפעול ושימוש בתכונות שונות של מוצרים, זמין בעלון המשתמש/קובץ העזרה שנספח אליהם. השתדל לפנות לפורום אחרי שלא עלה בידך למצוא תשובה לשאלות בנושאים אלו בתיעוד החומרה או התוכנה שברשותך. העובדה שניכר שהשקעת מאמץ בפתרון הבעיה בעצמך תתקבל בהערכה ותגרור תגובות בהתאם.


 5. גם ביקור אצל מנוע החיפוש של הפורום עשוי להשתלם. בהחלט אפשרי שדיון בעניין שמעסיק אותך כבר קיים, ואז, או שתמצא בו מענה לשאלתך או שתצטרף גם אתה לדיון. כך יוצא שענינים הנוגעים באותו הנושא מתרכזים בדיון אחד מקיף וממצה. יחד עם זאת הקפד שהודעתך אכן שייכת לנושא ואינה מסיטה את הדיון מצירו.


 6. אתה עומד לפתוח דיון חדש בנושא מסוים - הכתר אותו בכותרת המספקת את המושג הברור ביותר האפשרי באשר לנושא סביבו ייסוב הדיון. טעות שכיחה, בקרב הלא מיומנים (a.k.a newbies), היא לנסות ולנסח כותרת קולעת, כאילו מדובר היה בכותרתו של ספר שזה עתה ראה אור או בתחרות חיבור שמו הקצר והקליט של להיט התקשורת הסלולרית הבא. לא, לא ולא! בשום אופן לא. תכליתה של כותרת דיון בפורום שונה לגמרי, והיא גם להקל על הקוראים את העיון בפורום, כך שברפרוף על רשימת הכותרות בלבד ניתן יהיה לקבל מושג ברור למדי מהו הנושא שבו עוסק הדיון, מבלי שיהיה ממש צורך להכנס לתוכו; וגם ליצור, עד כמה שניתן, הפרדה בין נושאים דומים אך לא זהים: תאר לעצמך כותרת דיון, העוסק במנהלי התקן, שכותרתו "דרייברים", איך ניתן יהיה לדעת שדווקא דיון זה עוסק בדרייברים של NVIDIA ואילו השני, הסמוך לו, באלה של חברת ATI? ויתרה מזו, שהראשון נסוב סביב בעית הסרה של דרייברים ואילו השני על הבדלי הביצועים שבין גירסאות שונות? שדה הכותרת שבמערכת הפורומים שלנו מסוגל לקלוט עד 60 תווים - נצל תכונה זו! תאר בכותרת את לב נושא הדיון!

  טיפ: במקרים רבים יוצא ששורה מסויימת מתוך ההודעה עצמה מתאימה להפליא לתפקד גם ככותרת הדיון (בד"כ השאלה הנשאלת).


 7. אם הוזכר נושא מספר התווים שיכולה כותרת להכיל, ננצל את ההזדמנות להזכיר שישנם תוים שהשימוש בהם צריך להעשות במשורה, בכותרת ובכלל. אנחנו, פה בפורום, איך לומר? קצת שמרנים - אם השפה העברית מוצאת שדי בסימן שאלה אחד כדי להבהיר שמדובר בשאלה, או בסימן קריאה אחד לרמז שמדובר בטון אמירה החלטי, אנחנו נוטים לאמץ את הגישה השמרנית הזו, ובמילים אחרות - ריבוי סימני שאלה, קריאה, סמייליז, ובכלל הרבה מאותו הדבר אינם מתקבלים פה בסבר פנים יפות, כך גם בטויי פאניקה (יש לנו לב חלש...) כמו "הצילו!", "חייב עזרה!", "כנסו לפה!" וכדומה.


 8. ניסוח נכון של הודעה - הממ... זה נושא שכנראה אף פעם אי אפשר לומר בענינו יותר מדי. ניסוח נכון של הודעה, גם מבחינת הצורה וגם התוכן, יעשה את ההבדל בין דיון שהתגובות בו עניניות לבין דיון בו רובן המכריע של התגובות הן שאילתות באשר לפרטי מידע שונים שיוזם הדיון לא השכיל להבין שרלוונטיות לדיון ולציינן בתחילתו. משום שענין זה הוא מהותי בחרנו להרחיב בו בנפרד - אל תפסח על חלק זה.


 9. אתה לוקח חלק בדיון, הקפד שהמידע אותו אתה מוסר נכון ומדויק. אם ניתן, ציין סימוכין למקור המידע באמצעות קישור, ציטוט או שניהם. ערכה של תגובה מנומקת ומגובה גדול לאין ערוך משל אחת שאינה כזו.


 10. אין "להקפיץ" דיון, והכוונה היא לנוהג הנפסד של הוספת תגובה כלשהי רק כדי להחזיר דיון מסוים למוקד ההתרחשות. אם הודעתך אינה זוכה לתגובה לה ציפית, אחת מן השתיים: או שלבאי הפורום אין מה לומר בנושא, או שהודעתך אינה מובנת או מפורטת מספיק - בחן אותה שנית וערוך על פי הצורך.


 11. תגובות שלא מן העניין (Off-Topic), תגובות סתמיות וחטיפת דיון (Thread Hijacking) - השתדל להמנע מהוספת תגובות לא ענייניות לדיון ובמידה ובכל זאת אתה מוצא שהכרחי, ציין זאת באמצעות הכנסת הביטוי "Off-Topic" במקומות המתאימים בגוף ההודעה. באשר לתגובות סתמיות, לטובת שמירה על רמת דיון גבוהה נא המנע מהוספת תגובה שאינה תורמת דבר לדיון. סוג שלישי של תגובות שמן הראוי שימצאו את עצמן בדיון משלהן הן תגובות "חוטפות דיון". אלה הן תגובות שמשום דמיונן לבעיה שנידונה בדיון, מחליט השולח שדיון זה מתאים גם לבעייתו הוא, מצרף אליו את תגובתו ומסיט אותו בכך מהנושא שלשמו פתח אותו יוצרו. נא להמנע מלצרף תגובות כאלה לדיון קיים.


 12. הודעות זבל (SPAM) אינן באות בחשבון כלל וימחקו לאלתר.


 13. החלטת לפרסם הערה מעל דפי הפורום, עשה זאת בצורה לא פוגענית. כולנו טועים לפעמים, ואין זאת אומרת שהדרך להבהיר לנו שטעינו היא בהערות מהסגנון: "אתה לא מבין כלום", "מאיפה הבאת את השטות הזו" וכו'. הודעה מעליבה תערך או תמחק בשלמותה. דע כי לצוות האתר מדיניות של אפס סובלנות בכל הנוגע להעלבת משתמשים.
  ענין נוסף הוא הערות מודרציה, קרי, הערות שבאות להפנות את תשומת ליבו של החבר שחרג באיזה אופן מכללי תקנון הפורום - צוות Techno כולל אחראי פורומים שזהו תפקידם, כדי שנוכל ליישם פה את מדיניות המודרציה שעליה החלטנו, אם ברצונך לדווח על ליקוי כלשהו מהסוגיה הזו, אנא השתמש בקישור "דווח לאחראי הפורום" שבראש כל תגובה. כמו כן, במקרה של מחלוקת בינך לבין אחראי הפורום, באפשרותך לפנות למנהל הפורומים.


 14. צירוף תמונות להודעה - מפעם לפעם עולה הצורך לשלב תמונה בהודעה. קח בחשבון שתמונה שרחבה עולה על 700 פיקסלים תגרום בד"כ לעיוות בתצוגת עמוד הדיון ולפיכך תהפוך את העיון בו למסורבל ולא נוח. למעט במקרים בהם רוחב התמונה המקורית חיוני להעברת המסר השתדל להמנע מכך אם ע"י חיתוך התמונה, הקטנתה או הסתפקות בהכנסת קישור לתמונה בלבד.


 15. תמונת פרופיל משתמש (a.k.a Avatar) - אלה התמונות הקטנות שעשויות להתלוות אל פרטי המשתמש, שמופיעים לצד ההודעה ששלח, גם מידות מוגזמות של אלה יעוותו את תצוגת הדיון ויש להקפיד שלא יעלו על 100x100 פיקסלים (רוחב וגובה).


 16. חתימות - אלה אותם קטעי טקסט שנונים, שניתן להוסיף בפרופיל המשתמש, ויופיעו למרגלות כל הודעה שישלח המשתמש בפורום. ובכן, קטע טקסט זה לא אמור להיות העיקר, משהו קצר וקולע אמור להספיק, אין צורך במגילות, שכן הדבר מסיט את תשומת הלב מתוכן הדיון ומעמיס עליו שלא לצורך. כמו כן, הוספת תמונה לחתימה אסורה, שכן גם פעולה זו גורמת להאטת מהירות הטעינה של הדיון ואף להסטת תשומת הלב מעיקרו.


 17. דיונים בנושאי פוליטיקה ודת - טכנו הוא אתר שענינו מחשבים, טכנולוגיות מחשוב וכל מה שנוגע לזה. אמנם ישנו ב-Techno פורום כללי שתיאורטית ניתן לדון בו בכל נושא שהוא, אך אף על פי כן, ניסיון העבר מלמד שלדיונים בשני הנושאים האלה יש נטייה להידרדר מהר מאוד לתגרות מילוליות כשמעבר להתחפרות כל צד מן הצדדים בעמדותיו ולתחושות רעות של משתתפיו, לא מובילים למאומה. אנחנו בטכנו אומרים: "איש באמונתו יחיה" ואת הדיונים בנושאים האלה נשאיר לאתרים שייעדו את עצמם להם. עמכם הסליחה.


 18. מודעות קניה ומכירה - עד לרגע שיוקם מדור מודעות ייעודי ב-Techno אתה מתבקש להמנע מפירסום מודעות קניה ומכירה בפורום. הודעות מסוג זה ימחקו ללא התראה מוקדמת.
איך צריכה להראות הודעה
אין בכלל ספק שנוסח הודעה נכון הוא תנאי ראשון והכרחי לדיון עניני ולכן:
 1. הקפד על ניסוח ברור ומובן של ההודעה ועבור עליה שנית לפני פרסומה על מנת לתקן שגיאות כתיב או תוכן שאולי נפלו בה. נסח היטב את משפטיך והשתמש בסימני פיסוק.


 2. בעיקר כשמדובר בפניות לעזרה, אך לא רק, פרט את כל הפרטים שעשויים להיות רלוונטיים לדיון ואינם מובנים מאליהם. אולי לך זה עשוי להראות מובן מאליו שמערכת ההפעלה שלך היא Windows 98 SE, אבל האמת שהדבר רחוק מלהיות כך עבור ציבור שלם שקורא את הודעותיך שבחלקו אפילו לא ראה מערכת כזו מימיו. רוצה עזרה? פרט כל פרט שנראה לך רלוונטי ועשוי לסייע בידי הקוראים להבין את הסיטואציה בה מדובר, וכשאתה מפרט, ציין את שם המוצר, גירסתו, אם באפשרותך לצרף הפניה לאתר רלוונטי בכלל טוב. אה! עוד דבר ... הקפד על איות נכון - מעטים הם מנועי החיפוש שיסיקו בעצמם ש-Radoen הוא בעצם Radeon.


 3. הפגן רצינות - אולי תופתע לגלות אבל אנשים נוטים להתייחס ברצינות רבה יותר להודעות שניכר בהן ששולחן עשה "שיעורי בית" בטרם החליט להתייעץ בחברי הקהילה. התבטאויות בסגנון: "ואל תגידו לי לקרוא את המדריך כי זה לא בא בחשבון!" הן דרך בדוקה למדי להסיט כל בר-דעת מהדיונים בהם הן מופיעות.


 4. ציטוט הודעות קודמות - אין זה מקובל ב-Techno לצטט הודעה קודמת למעט במקרים בהם אתה מעוניין להתייחס או להדגיש את הקשר שבין תגובתך לנקודה מסויימת שבתגובה אחרת, וגם אז נהוג לערוך את הציטוט כך שיכיל וידגיש רק את הנקודות אליהן אתה מתייחס.


 5. באתר מבחר גדול של סמייליז - השתמש בהם בתבונה ובחסכון.


 6. המנע משפה בוטה כולל משפטים מלבבים בנוסח: "ה-Radeon החדש הוא כרטיס משהו בן-**נה".


 7. היה מנומס. מלים כמו "תודה", "בבקשה" ו"סליחה" עדיין לא פסו מהעולם ויעשו את הפורום מקום נעים יותר לשהות בו.


 8. בקבוצות דיון שברחבי הרשת, מקובל שכתיבה בלועזית באותיות רישיות (Upper case letters) כמוה כלצעוק, השתדל להמנע מכך גם פה, זהו הרגל רע.


 9. בהכניסך קישור להורדת קובץ כלשהו בהודעתך קשר אל הדף המכיל את הקישור ולא אל הקובץ עצמו - כך יוכלו המעונינים לדעת מהיכן יורד הקובץ וגם לעיין בפרטים נוספים שאולי רלוונטים לגביו. כמו כן, בצטטך דבר מה מאתר כלשהו מן הראוי לכלול קישור אל מקור הציטוט.


 10. בהכנסת קישורים בהודעה עשה שימוש בתגיות (phpBB Tags) המיועדות לכך, זה גם נראה טוב יותר וחשוב מזה מונע תקלות קישור הנובעות מפיענוח שגוי של קישורים מסוגים מסוימים.
לשון החוק
עם השתתפותך בפורום זה הנך מסכים שלא לפרסם תוכן (הודעות, קישורים ותמונות) העלול להיות מטעה, משמיץ, לא מדויק, מוציא לשון הרע, פוגע ברגשות הציבור, פורנוגרפי, מעודד ביצוע עבירות (אזרחיות או פליליות), מכיל וירוסים (כולל סוס טרויאני), פולש לפרטיותו של אדם, מטריד, גזעני, מאיים, מכיל חומר פיראטי (Warez) מכל סוג שהוא (תוכנות, משחקים, סרטים או קבצי אודיו) או תוכן העובר על חוקי מדינת ישראל. בנוסף, הנך מתחייב לא לפרסם תוכן אשר זכויות הקניין הרוחני בו אינן שייכות לך, אלא אם קיבלת את הסכמתו המפורשת של בעל זכויות הקניין הרוחני. כמו כן אסורים מכתבי שרשרת, תכנים בעלי אופי מסחרי והודעות הצפה (Spam).

פעולות משפטיות יכולות להינקט נגדך במידה ותעבור על כללים אלו.

היה מודע לעובדה שאין ביכולתו של צוות האתר לפקח או לאמת את תקפותן של כל ההודעות המתפרסמות בפורום זה ולכן אין צוות האתר אחראי לתוכנן. צוות האתר אינו מתחייב לדיוק, שלמות או תועלת של המידע המוצג והשימוש בו הוא על אחריות המשתמש בלבד. ההודעות אינן משקפות את הלך הרוח של צוות האתר, אלא את השקפתו של מפרסמן בלבד. באם הנך מרגיש כי הודעה כל שהיא מפירה את כללי התקנון או פוגעת בך, הנך מתבקש לדווח על כך באופן מיידי לאחראי הפורום (באמצעות הקישור הייעודי הנמצא בראש כל הודעה) על מנת שנוכל לבחון את ההודעה ולפעול בהתאם. צוות האתר שומר לעצמו את הזכות לערוך או למחוק לחלוטין וללא התראה מוקדמת, כל הודעה המפרה את כללי תקנון זה, כולל מידע המוצג בפרופיל המשתמש.

היה אחראי לתוכן ההודעות שאתה יוצר. הנך מתחייב שלא לפגוע בפורום זה ו/או באתרים המקושרים אליו. במידה וכלל זה יופר, אחריות הפיצוי תחול עליך ולא על מפעילי הפורום. צוות האתר שומר לעצמו את הזכות לחשוף את זהותך או כל מידע אחר שיש ברשותנו עליך במקרה בו תתקבל תלונה או תינקט נגדך פעולה חוקית בעקבות מידע שפורסם על ידך.

בעת הרשמתך, עומדת בפניך האפשרות לבחור את שם המשתמש והסיסמא שלך. צוות האתר שומר לעצמו את הזכות למחוק, במידת הצורך, שמות משתמשים שאינם עולים בקנה אחד עם תקנון זה (לדוגמה, שמות פוגעים, גזעניים, מעליבים או בעלי הקשר מיני), כמו גם, שם משתמש אשר עלול ליצור את הרושם שמדובר במשתמש אחר. הנך מתבקש שלא למסור את סיסמתך למשתמשים אחרים וזאת על מנת להגן עליך ועל פרטיותך. הנך מחויב שלא להשתמש בחשבונו של משתמש אחר על מנת לפרסם הודעות או לסייר ברחבי הפורום. צוות האתר שומר לעצמו את הזכות לגרש מהאתר (Ban) משתמשים אשר יפרו את כללי תקנון זה. כמו כן צוות האתר שומר לעצמו את הזכות לבצע פעולה זו גם ללא אזהרה או התרעה מראש. שים לב שעם כל הודעה שתפרסם, כתובת ה-IP שלך תרשם במערכת, למקרה בו תגורש מהפורום או לצורך יצירת קשר עם ספק שרות האינטרנט שלך.

כל הזכויות שמורות ל-Techno.co.il © 2002. אין להעתיק, לשכפל או להפיץ תכנים מאתר זה ללא רשות מפורשת בכתב ממנהל האתר